קובי מידן

מנחה טלוויזיה, מתרגם, מדבב, משורר, קריין ושדרן רדיו
קובי-מידן-צילום-דין-אהרוני

קובי מידן בסדרת מפגשים שהם שילוב של הרצאה ומופע. קטעי קריאה, סיפורי חיים של
יוצרים, קטעי וידאו – חלקם נדירים, קטעי סרטים וקטעים מוזיקליים, תמונות וטקסטים
בגרפיקות מתחלפות… כל אלה משמשים ליצירת חוויה שהיא ספרותית ועמוקה – אבל גם מרתקת וקצבית. משך כל מפגש: כתשעים דקות.

קובי מידן

מנחה טלוויזיה, מתרגם, מדבב, משורר, קריין ושדרן רדיו

להזמנת הרצאה

קובי-מידן-צילום-דין-אהרוני
קובי מידן בסדרת מפגשים שהם שילוב של הרצאה ומופע. קטעי קריאה, סיפורי חיים של יוצרים, קטעי וידאו – חלקם נדירים, קטעי סרטים וקטעים מוזיקליים, תמונות וטקסטים בגרפיקות מתחלפות... כל אלה משמשים ליצירת חוויה שהיא ספרותית ועמוקה – אבל גם מרתקת וקצבית. משך כל מפגש: כתשעים דקות.

ההרצאות של קובי מידן

מחפשים את דילן

בוב דילן – קאובוי יהודי או קולו של דור שלם? קובי מידן ואיתי פרל מגישים ערב חדש ויוצא דופן על המשורר/הנביא שנולד בשם רוברט אלן צימרמן בעיר קטנה במערב התיכון והפך ליוצר האמריקאי הגדול של המאה העשרים. מידן במבט מעשיר על היוצר הגדול שזכה בפרס נובל, אבל לא טרח להגיע לקבל אותו… בין הסיפורים – פרל מבצע את שיריו של דילן בעומק ונון-שלאנט אופייניים. יחד, השניים נזכרים בשירים הגדולים של דילן – שירי המחאה שהצעידו המונים ושירי האהבה ששברו לבבות. פוגשים את שלל הדמויות שהוא עטה על עצמו במשך השנים כדי להסתתר, כדי שלא נתפוס אותו. יחד, אולי הפעם הם יתפסו.

לאונרד כהן – החיים, השירים.

ערב קסום וסוחף שמספר את סיפורו של לאונרד כהן: היהדות, הבודהיזם, הנשים, הכתיבה, הסמים והאלכוהול, ההצלחות והכישלונות והפריחה המאוחרת. קובי מידן, שתרגם לעברית את שיריו וספריו של כהן, במבט מעשיר ומעמיק על חייו האישיים ועולמו הרגשי של לאונרד, כשבין הסיפורים איתי פרל מבצע את השירים של כהן בשילוב מנצח בין הופעה, הרצאה, הקרנה, סיפורים וקטעי קריאה, מידן ופרל מגישים ערב מרתק, מצחיק ומרגש לפרקים, שמשאיר טעם של עוד.

כשאליהו התחיל לשיר

גיבורי התנ"ך פוגשים את המוזיקה. מהנדל ומנדלסון ועד לשירי הגוספל השחורים, גיבורי התנ"ך העניקו השראה למלחינים שונים, וכמה מהקטעים היפים והמרגשים ביותר והולחנו כליווי ליצירות בנושאים תנ"כיים. יתר על כן, סיפורי התנ"ך העניקו הזדמנות לתיאורה של הדרמה האנושית בצלילים, ואפילו זירה לויכוחים פוליטיים ודתיים…

בוב דילן: קאובוי יהודי

מה הפך את רוברט צימרמן, נער יהודי שגדל בעיירה נידחת, לאייקון הכל-אמריקאי הגדול? חייו ויצירתו של אחד היוצרים הגדולים של המאה העשרים, ואחד המסתוריים שבהם.

ההומור היהודי במזרח אירופה ובארה"ב: מחכמי חלם ועד וודי אלן.

צמיחתו של ההומור היהודי במזרח אירופה, גם כמענה לתנאי החיים הקשים בגלות. יצירתם של גיבורי ההומור העממי, (הרשל'ה, חכמי חלם). נדידתו של ההומור לארה"ב, שם הוא הופך לבסיסו של ההומור האמריקאי, ברדיו, בקולנוע ובטלוויזיה… ומשתלט על העולם.

לקרוא שירה

איך קוראים שיר? מיהם קוראי השירה הגדולים, המשוררים או אולי שחקנים? במפגש הזה נפגוש דוגמאות רבות – בהקלטות ובקטעי סרטים של משוררים וקוראים אחרים, ונעסוק גם ב"קריאה" הייחודית לתרבות העברית – הלחנת שירי משוררים.

הוידוי המקולל: ג'ון ברימן, (וגם סילביה פלאט ורוברט לוואל)

חבורת משוררים מיוחדת ומשפיעה, ובמרכזה – ג'ון ברימן, מי שנחשב לאחד מגדולי השירה האמריקנית במאה העשרים. הצל הכבד שהטילה על חייו ההתאבדות של אביו, חמש עשרה השנה שבהן הוא כותב "שיר אחד, גדול", ההצלחה הספרותית וההתדרדרות לאלכוהוליזם.

שירת המחאה באמריקה (וגם בישראל…)

שירת המחאה השחורה מראשיתה, בהארלם של שנות העשרים, דרך המפץ הגדול של רצח מרטין לותר קינג, ועד שירת ההיפ הופ הזועמת – והמצליחה מאד – של ביונסה, ג'יי זי ורבים אחרים. במפגש כפול זה יבחנו גם הקשרים של שירת המחאה השחורה עם שירת המחאה המזרחית בישראל – מארז ביטון ועד " ערס פואטיקה ".

מי מפחד מצ'כוב?

אנטון צ'כוב, הרופא המלנכולי, המחזאי הגאוני ומניח היסודלסיפור הקצר המודרני. מי שכתב את המחזות הקלאסיים "שלוש אחיות", גןהדובדבנים" הדוד ואניה" ו"השחף" וטבע את המשפםט: "אקדח שתלוי על הקירבמערכה הראשונה – יירה במערכה השלישית…". על הדרך שבה שילב בין עבודתו כרופא לכתיבתו הספרותית, על היחסים הסבוכים עם נשים, נישואיו המאוחרים וקרבתו הגדולה לאחותו, ועל השפעתו העצומה על גדולי המאה העשרים – ועל מירי רגב…

נחום גוטמן ותל אביב הקטנה

דרך סיפוריו וציוריו של גוטמן מגיעים אלינו הרגעים הקטנים, האנושיים – ואף הרי הגורל – של העיר העברית הראשונה: הרופא המגיע על חמורו לבקר חולי קדחת, הקיוסק הראשון, גירוש יהודי יפו תל אביב במלחמת העולם הראשונה, קדחת הבנייה בחולות, השומרים, ועוד ועוד. ההרצאה מתמקדת בסיפור מפתיע (ואמיתי) על בחור צעיר, חלון פתוח ונערה במקלחת… ציוריו הנפלאים של גוטמן ילוו את הקריאה בסיפוריו, וגם לאריק איינשטיין יהיה מה לומר.

ארנסט המינגווי ו"הרוצחים"

המינגווי, חתן פרס נובל, עיתונאי שסיקר בין היתראת מלחמת האזרחים בספרד (וכתב עליה את "למי צלצלו הפעמונים"), ואחתהדמויות הנערצות והמשפיעות של ספרות המאה העשרים. הסגנון הספרותי שלו – מצומצם, קולנועי, מתמקד בפעולות של הגיבורים ולא בעולמם הנפשי יודגם באמצעות סיפור שנחשב לאחת מפסגות יצירתו ואחד הסיפורים הקצרים החזקים שנכתבו במאה העשרים "שלגי הקילמנג'רו".

שלום עליכם וטוביה החולב

הסופר היהודי הגדול ביותר מציג את הגיבור היהודי האהוב ביותר. טוביה, (או טביה), מספר בהומור סוחף ובעצב טראגי על שבע בנותיו ועל המרורים שהוא שבע מהן. הצרות של טוביה הן שיקוף מרגש ומעמיק של החברה היהודית בסוף המאה התשע עשרה ובראשית המאה העשרים: ההשכלה, החילוניות, התפוררות הסמכות ההורית, הפוגרומים והמאבק היומיומי להישרדות כלכלית. כפי שכתב אחד המבקרים: "מרוב צחוק אנחנו שוכחים לבכות…" ייקראו קטעים מתוך "טביה החולב", "מנחם מנדל" ואף ממכתבי שלום עליכם. ויושמעו גם קטעים מתוך "כנר על הגג", בעברית ובאנגלית. (מפגש כפול)

י"ח ברנר

ברנר מתעד את גירוש תל אביב. ספורים קצרים ועזים על פרק נשכח-יחסיתבהיסטוריה של תל אביב ושל היישוב בארץ: גירוש התושבים היהודיים של תל אביב- יפו בידי השלטון התורכי בזמן מלחה"ע הראשונה, מחשש שיעזרו לכוחות הבריטיים המתקרבים. נקרא את אחד הסיפורים הללו, שמתעדים בעוצמה עיתונאית-ספרותית את המצוקה הגדולה של היישוב.

קפקא – "הגלגול"

הסיפור ש"המציא" את ספרות המאה העשרים. גרגורי סמסאמתעורר, והנה הוא מקק…

אלן גינזבורג: בין קדיש ל"תועבה"

היוצר היהודי הגדול שהנציח את אימו ביצירתהמופת "קדיש", שעמד למשפט בשל "פרסום תועבה", שהיה אחד הקולות הצלולים והמשפיעים של הביטניקים האמריקנים וילדי הפרחים. דובר של דור זועם ומחפש, מתנסה בסמים, חסר אמון בממסד ומחפש אמונה במזרח.

וולט וויטמן: לידתה של אומה

האב הגדול של השירה האמריקנית. הוא שירתכ"אחות רחמניה" במלחמת האזרחים האמריקנית, הדהים את האומה בספר שירים חדשני ונועז, חולל שערוריה שבעקבותיה הוחרמו שיריו בשל תיאורים מיניים בוטים, חלקם הומוסקסואליים.

א"א מילן – מחבר " פו הדוב"

אחת מיצירות המופת של הספרות בכל הזמנים. (לארק של ספרות הילדים!). פרק הסיום של פו הדב הוא פנינה ספרותית על אהבה,קשר, צמיחה – ופרידה.

ל"נ טולסטוי

מחבר "מלחמה ושלום, ו"אנה קרנינה", מי שבעיני רבים הוא גדול הסופרים מאז ומעולם. במפגש – " מותו של איוון איליץ", שהוא אחת מפסגותאמנות הסיפור אי פעם. בעל אחוזה רוסי שוכב על ערש דווי ועורך את חשבון הנפש, והחשבון משתנה עם ההשתנות במצבו הרפואי… נשמע גם איך מתשקפת בסיפור הביוגרפיה המסוכסכת של טולסטוי עצמו, בעל אחוזות שדגל בחלוקת הרכוש.

ש"י עגנון

את עגנון, גדול הסופרים העבריים, וזוכה פרס נובל אין צורך להציג.במפגש – "הרופא וגרושתו". עגנון המודרניסט, החוקר לעומק את הנפש החילונית, הבורגנית, של היהודים הגרמנים בני זמנו. אהבה ומיניות, יחסים ומשברים, אידאלים ואמונה – מושמים תחת הרנטגן של גאוניותו של עגנון. 

אלתרמן

"שירי חגיגת קיץ". אלתרמן המאוחר, המבוגר, חוגג את המראות,הריחות והדמויות של עירו האהובה, תל אביב. יצירתו הצבעונית והתוססת ביותר.

לאונרד כהן: מ"סוזן" ועד "הללויה"

האהבות הגדולות, החיפוש שאינו נגמר,הדכאונות הקשים, החיים במנזר בודהיסטי מבודד – והקשר הישראלי-יהודי של מי שסבו היה רב חשוב במונטריאול. היוצר הגדול, ששיריו המלנכוליים כבשו לבבות בשנות השבעים, ואשר זכה לתחייה מדהימה בשנים האחרונות, גם בישראל, כשהוא בעשור השמיני לחייו.

הראיון כסיפור

אחרי לא מעט מפגשים ספרותיים, אנסה לחבר את התחום הזהלעבודתי היומיומית – הראיון. אביא דוגמאות מראיונות שלי ("פגישה לילית", "חוצה ישראל"…) ומראיונות של אחרים, מישראל ומחו"ל, אספר סיפורים קטנים מאחורי הקלעים, (מדיויד בואי ועד דודו טופז) ואשאל: איך עובדים על ראיון אישי? מה הטריקים שבהם משתמשים? האם האינטימיות שנוצרת היא אמיתית או מזוייפת?

תהילים

מבט מפתיע אל הספר האישי והפיוטי מכל ספרי התנ"ך. במפגש נעקובאחר הלחנות מופת של מזמורי תהילים, מויולדי ועד מוצרט, מוורדי ועד שוברט,מפיוטים עבריים ועד שירי רגאיי. שירי האמונה, הכאב והתקווה מלווים לא רק אותנו, היהודים, כבר אלפי שנים, אלא גם ממלאים תפקיד חשוב בתרבות הנוצרית, הדתית והמוזיקלית. לא מפתיע שהמלחינים הגדולים הגיעו אליהם ברגעי הכרעה של חייהם – רגעי שיא ומשבר. לצד כמה מקטעי המוזיקה הנשגבים שחוברו אי פעם, ננסה לגעת בקסם ובשכלול הספרותי המפתיע של תהילים.

ז'ורז' ברסאנס: טרובדור – (ואפשרות מפגש אורח)

סיפור חייו ויצירתו של הזמרוהיוצר ז'ורז' ברסנס שלמדנו להכיר ולאהוב בביצועיו הנפלאים של יוסי בנאי. הערב נכתב על ידי קובי מידן והוא מלווה בתמונות, קטעי וידאו – ובעיקר בשירים רבים של ברסנס, בביצועו של ז'יל בן דוד ובלווית תרגומים שהכין קובי במיוחד לערב זה. בין השאר: "מרגו", "המטריה", "השם הרע", ועוד… בהשתתפות הגיטריסט אלון מרקוס.

לואיס קרול​

מחבר "אליס בארץ הפלאות". המתמטיקאי התמהוני, איש אוקספורד,ששינה את פני ספרות הילדים והואשם בפדופיליה. במפגש – קטעים מ" אליס" וגם – מיצירת מופת ידועה פחות שלו בשם " ציד הנריש": חבורת תמהונים שיוצאת לצוד יצור לא קיים, בפרודיה על ספרות המסעות הגדולים… תרגום שלי.

ז'ורז' ברסאנס: טרובדור – (ואפשרות מפגש אורח)

סיפור חייו ויצירתו של הזמרוהיוצר ז'ורז' ברסנס שלמדנו להכיר ולאהוב בביצועיו הנפלאים של יוסי בנאי. הערב נכתב על ידי קובי מידן והוא מלווה בתמונות, קטעי וידאו – ובעיקר בשירים רבים של ברסנס, בביצועו של ז'יל בן דוד ובלווית תרגומים שהכין קובי במיוחד לערב זה. בין השאר: "מרגו", "המטריה", "השם הרע", ועוד… בהשתתפות הגיטריסט אלון מרקוס.

הרשמו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים על האירועים הקרובים